Citrix master class – co mozna ulepszyć ?

Kilka dni temu pojawił się nowy wpis na blogu Citrixa: Calling All NetScaler Experts!. Treść wpisu jest ciekawa ale mnie bardziej zainteresowały komentarze. Wprawdzie komentarze są tylko 3 ale stanowią ciekawy przyczynek do dyskusji. Biorąc pod uwagę fakt, iż wsród naszych członków są przedstawiciele Citrix Polska to może nasze pomysły zostaną przekazane do “Centrali” i wskazane przez nas braki zostaną uwzględnione w kolejnych wydaniach.

Czy zgadzacie się z komentarzem do powyższego wpisu, że w materiałach publikowanych przez Citrix brakuje przykładów z realnych wdrożeń ? Jak oceniacie udostępniane prezentacje / szkolenia publikowane w ramach serii Master Class ? Co powinno być zmienione ?

Zapraszam do dyskusji.

 

3 thoughts on “Citrix master class – co mozna ulepszyć ?

  1. Andrzej Gołębiowski Post author

    Moim zdaniem koledzy komentujący ten wpis mają rację.
    O ile serię Master Class oceniam bardzo dobrze. Sesje szkoleniowe prezentowane są w profesjonalny sposób a materiały obejmują naprawdę interesujące aspekty produktu, który jest tematem danej serii.
    Bardzo dobrze oceniam również materiały publikowane przez Citrix Consulting. Przygotowane są przez konsultantów z dużym doświadczeniem, na podstawie analiz i testów ale przyznaję, że nigdy nie zastanawiałem się czy jest to realne środowisko czy też testowa infrastruktura, w której konsultanci mogą “bawić się” produktami, którymi się zajmują.
    Niestety faktem jest, że ciężko jest znaleźć materiały opisujące projekty konfiguracji zastosowane w realnych wdrożeniach. Jest sporo dokumentów opisujących tzn. Best Practicies ale są to tylko teoretyczne rozważania o tym jako powinno być. Ogólnie mogę powiedzieć, że część dokumentacji i materiałów związananych z projektowaniem infrastruktury jest najsłabsza. Oczywiście można znaleźć studia przypadków z konkretnych wdrożeń wykonanych u klientów ale często dotyczą one poprzednich wersji i nie można ich wykorzystać w nowych wersjach. Dla nas, którzy pracują na polskim rynku, gdzie niewiele jest dużych i bardzo dużych wdrożeń, pozostają zatem materiały opisujące idealne środowisko tzn. Best Practicies, komentarze na grupach i testy w labie i nasze kontakty aby uczyć się jak powinno się projektować rozwiązania dla dużych środowisk.

    Reply
    1. Paweł Serwan

      Na pewno dokumentacja Citrixa mogłaby być lepsza tym bardziej że nie ma dużej ilości książek dostępnych. W tym momencie na edocs.citrix.com można wypełnić ankietę odnośnie artykułów i materiałów udostępnionych przez Citrixa. Myślę, że warto poświęcic 5 minut.

      Reply
  2. lukasz dziomdziora

    hej Andrzej, gratuluje Wam utworzenia PLCUG i ciesze sie ze Citrix a Polsce zyje i ma sie niezle 🙂 moje cale doswiadczenie z Citrixem to projekty w UK. zyjac w pedzie na dwa kraje jakos nigdy specjalnie nie udzielalem sie na forach Citrixowych natomiast w miare mozliwosci (godzac z obowiazkami ojcowskimi 5 miesiecznych blizniakow) sprobuje podzielic sie tym co i jak robia to na swiecie wlasnie poprzez Wasza grupe. zaliczylem kilka stosunkowo niedawnych wdrozen XA6 dla RBS UK (2011-2012 – 55k uzytkownikow) oraz dla Freshfields Bruckhaus Derigner (2012-2013 – 6.5k) ktore obecnie zastepujemy srodowiskiem XenDesktop 7.1 w modelu Hosted Shared Desktop. w ramach swoich obowiazkow pracowalem wielokrotnie z Citrix Services i Citrix Consulting UK a takze zewnetrznymi firmami doradczymi ktore specjalizuja sie w roznych zagadnieniach, np performance, testing itd . Praktycznie kazdy z partnerow ma wypracowane jakie swoje “best practice” a kazde “dobre rady” z poprzednich projektow (w tym “by Citrix”) zwykle sa dobre ale to pewnego stopnia bo ciezko o dwa identyczne srodowiska zarowno pod wzgledem specifikacji HW, technologii ktore skladaja sie na dane rozwiazanie, polityk bezpieczenstwa w przedsiebiorstwie itd. dlatego nawet Citrix broni sie przed uzywaniem terminu “best practices” i zastepuje je terminem “industry practices”. Podsumowujac mysle ze czym wiecej czlonkow PLCUG z roznych sektorow i projektow o roznej skali tym wieksze szanse ze nasze obecne i przyszle srodowiska ktorymi sie opiekujemy i ktore w przyszlosci bedziemy projektowac i wdrazac beda wydajne, niezawodne i spelnialy w 100% wymagania biznesu 🙂

    bede wracal na Wasze blogi, ze swojej strony moge Wam polecic blog mojego przyjaciela Shauna z ktorym obecnie pracuje juz na piatym projekcie w UK a ktory jest osoba mocno rozpoznawalna w swiecie Citrix’a w UK i aktywnym czlonkiem UKCUG. http://www.shaunritchie.co.uk

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.