Citrix w “magicznych kwadrantach” Gartnera

magicQPewnie wielu z Was słyszało o “magicznych kwadrantach” Gartnera i być może wielu z Was śledzi je na biężaco. Ostatnio przeczytałem świetny wpis na blogu Mariusza Kędziory odnośnie tych raportów i pozycji Microsoftu w nich. Pełen tekst można znaleźć tutaj. Naprawdę warto go przeczytać.

Mnie po przeczytaniu tego wpisu zastanowiło jak to wygląda z produktami Citrixa. W końcu Citrix to nie tylko XenApp/XenDesktop czy XenServer. Portfolio produktów jest naprawdę szerokie i pokazuje, że Citrix jest liderem nie tylko na rynku wirtualizacji aplikacji i desktopów, ale również rozwiązań mobilnych. Zobaczmy więc jak to wygląda.

 1. x86 Server Virtualization Infrastructure – XenServer

  Raport (skrócona wersja) można znaleźć tutaj

x86

I dodatkowo autorski rysunek Mariusza Kędziory pokazujący zmianę 5-letnią

x86_zmiana5letniaJak widać pozycja XenServer zmieniała się dynamicznie i rozwiązanie które zaczynało w części “Visionaries”, przez 2 lata znajdowało się w części “Leaders” zostało w ostatnim raporcie zaliczone do części “Niche Players”. Myśle, że w pełni odzwierciedla to politykę firmy, która zdecydowała się udostępnić rozwiązanie jako darmowe, w tym także dla zastosowań komercyjncyh. Z tego też powodu XenServer wydaje się być idealnym hypervisorem dla małych firm wdrażających wirtualizację serwerów jak i operatorów świadczących usługi chmury publicznej. Dobrym przykładem tego drugiego jest firma RackSpace. Z drugiej strony Citrix zacieśnił współpracę z Microsoftem i rekomenduje Hyper-V jako platforme do wirtualizacji dobrze działającą z XenApp/XenDesktop.

2. Enterprise Mobility Management Suites – XenMobile

Raport (skrócona wersja) można znaleźć tutaj

emmXenMobile to platfroma MDM pozwalająca na zarządzanie urządzeniami mobilnymi pracującymi na systemach: iOS, Android, Windows Phone, BlackBerry (via BES) oraz Windows 8. MDM jest jedną z młodszych technologii, dlatego też ilość firm walczących o prymat jest zasadniczo duża. Ilość dużych wdrożeń XenMobile wciąż jest jednak mała.

3. Enterprise File Synchronization and Sharing – ShareFile

Ciekawy wpis na oficjalnym blogu Citrixa: tutaj.

efss

4.  Application Delivery Controllers -NetScaler

ADC

Niestety nie udało mi się znaleźć kategorii, w której pokazane były sztandarowe produkty Citrixa: XenApp i XenDeskotp. Ale w zamian wyszukałem ciekawy post na blogu Gartnera: Desktop virtualization trends at Gartner data center. Poniżej ciekawy rysunek z tego artykułu:

vendorJak widać “walka” toczy się między Citrixem a VMware. Jeśli uda Wam się znaleźć magiczny kwadrat Gartnera dla obszaru VDI dajcie znać.

Jak widać Citrix ma szerokie portfolio produktów, które pozwalają na zarządzanie wieloma obszarami IT w firmie: począwszy od wirtualizacja serwerów, poprzez wirtualizację desktopów i aplikacji, a skończywszy na MDM i load balacerze w postaci NetScalera. W ramach działalności naszej grupy postaramy sie przedstawić większość z tych technologii, zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej. Z maili jakie dostaliśmy od osób, które zapisały się do naszej grupy i newslettera, wynika że macie je wdrożone, używacie je i co najważniejsze zarządzacie nimi. Mam nadzieję, że będziecie chcieli podzielić się swoim doświadczeniem. Zapraszamy – jeśli ktoś chce podzielić się swoją wiedzą/napisać artykuł na stronie grupy/ ma pomysł na fajny temat webinarium/spotkania niech się skontaktuje z nami albo napisze w komentarzach pod postem. Czekamy!

 

8 thoughts on “Citrix w “magicznych kwadrantach” Gartnera

 1. Washi

  Choć kwadratów mamy cztery, to każdy z nich należy traktować jako ćwiartkę, dużego kwadratu czyli w tym wypadku jest to ‘Kwadrant. Gartner umieszcza technologie w jednym z kwadrantów… Różnica niby niewielka, ale jednak…

  Reply
  1. Paweł Serwan Post author

   Dzięki Piotrek za czujność:) Poprawione. A może Ty masz więcej informacji odnośnie miejsc pozostałych produktów Citrixa w raportach Gartnera?

   Reply
 2. Washi

  W ubiegłym roku Citrix był jeszcze w kwadrancie liderów w raporcie Magic Quadrant for Mobile Device Management (MDM) Software http://www.virtual-it.pl/5118-citrix-w-kwadrancie-liderow-w-raporcie-gartnera-wsrod-rozwiazan-emm.html, z tym że ten raport został chyba zastąpiony przez Magic Quadrant for Enterprise Mobility Management (EMM).

  Ponadto w minionych latach regularnie znajdował się w raportach Quadrant for WAN optimization controller / Magic Quadrant for WAN Optimization.

  Reply
 3. Andrzej Gołębiowski

  Moim zdaniem nie zmieni się znacznie. Pomijając oczywście zmianę nazwy lub modyfikację nazwy uwzględniającą zmiany właściciela marki.
  Widać jednak, że w dłuższej perspktywie liczba firm dostarczających zaawansowane rozwiązania IT będzie się zmniejszała w wyniku przejmownaia/lączenia się firm w jeszcze bardziej globalne korporacje.
  Z jednej strony to dobrze bo upraszcza to zarządzanie umowami i licencjami a z drugiej strony zwiększa niestety uzależnienie klienta od konkretnego dostawcy rozwiązań

  Andrzej

  Reply
 4. Kasia

  Czy orientują się Państwo w jaki sposób można znaleźć się w raporcie Gartnera ? Czy należy zgłosić się ze swoim projektem czy dobór oprogramowania jest zależy wyłącznie od firmy Gartner ?

  Reply
  1. Andrzej Gołębiowski

   Ja do tej pory myślałem, że trzeba poprostu sprzedawać swój produkt ale to chyba byłoby zbyt proste 🙂

   Zobacz te linki:


   Pozdrawiam
   Andrzej

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.